GDANSK / Siedziba Gdańsk 2016 / Długi Targ 39/40
03.12. sobota, godzina 16:00, wstęp wolny

PROJEKCJA FILMU: GIENIU, RATUJ!
Film w reżyserii Bolesława Błaszczyka, opowiada o Eugeniuszu Rudniku - skromny inżynierze zatrudnionym początkowo jako technik w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia, który później skomponował 95 utworów na taśmę i współpracował ze Stockhausenem i Pendereckim.

DEBATA: STUDIO EKSPERYMENTALNE POLSKIEGO RADIA - ZANIEDBANE DZIEDZICTWO?

Tematem debaty będzie Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, założone w 1957 roku i razem z ośrodkami w Paryżu, Kolonii i Mediolanie, było pierwszą tego typu placówką na świecie. W ciągu ponad czterdziestu lat działalności w Studiu powstały setki kompozycji stanowiących potężny choć, wciąż jeszcze niedostatecznie znany w świecie repertuar muzyki elektroakustycznej.

W dyskusji udział wezmą :

Michał Libera: socjolog, krytyk muzyczny i. współautor projektów muzycznych „plain. music”, ,,Zakrzywienia Igły”. Organizatore festiwalu „Ad Libitum”. Jako kurator i producent współpracuje m.in. z zespołem Zeitkratzer, wykonującym instrumentalne wersje utworów z SEPR . Pod jego redakcją ukazała się ostatnio antologia tekstów o muzyce współczesnej pt. „Kultura dźwięku”

Michał Mendyk: współtwórca magazynu o muzyce współczesnej „Glissando”, kurator i dziennikarz muzyczny, szef wytwórni Bôłt Records, prezentującej muzykę współczesną Europy Środkowej i Wschodniej.

Marek Horodniczy: pomysłodawca debaty, dziennikarz, i krytyk muzyczny, były redaktor naczelny Frondy i miesięcznika 44.ESSEN / Welterbe Zollverein

Na Festiwalu C3 w Essen przeanalizowane zostanie ewolucja współczesnej muzyki elektronicznej.
Profesor Dirk Reith z Instytutu Muzyki Komputerowej i Mediów Elektronicznych na Folkwang Uniwersytecie który Sztuki rozpoczął budowę Studia Muzyki Elektronicznej w Essen oraz prowadził kurs kompozycji muzyki elektronicznej już na początku lat 70 tych.

Czw, 24.11.2011, 18:30 - Referat & dyskusja
W trakcie dyskusji zostaną kolejno omówione następujące zagadnienia: kombinacje i łączenie instrumentów mechanicznych z elektroniką, multimedialne projekty sceniczne na bazie algorytmicznych kompozycji oraz inne, jeszcze bardziej złożone przedsięwzięcia artystyczne.

Zaprezentowane zostaną także audio-wizualne projekty absolwent kursu kompozycji muzyki elektronicznej, które będą miały miejsce w trakcie Festiwalu C3 w Essen:
Kerim Karaoglu i Sebastian Neitsch zgłębiają przestrzeń „Trichterebene“ bazując na środkach audio-wizualnych. Akustyczne i architektoniczne właściwości miejsca stają się podstawą ich pracy twórczej, a obrazy i dźwięki reagują na siebie wzajemnie.

Sob, 26.11.2011, 20:00

Zaprezentowane zostaną także audio-wizualne projekty absolwent kursu kompozycji muzyki elektronicznej, które będą miały miejsce w trakcie Festiwalu C3 w Essen:
Tim Kienecker, Kerim Karaoglu i Sebastian Neitsch łączą eksperymentalne i taneczne kawałki w kompozycję interaktywnych wizualizacji.